Motoristin Talvirieha 19.-20.3.2005 Pieksämäellä

Toukat on säilytettävä kosteassa

Talvirieha järjestettiin perinteisesti (jo toinen kerta) Pieksämäellä hotelli Savonsolmussa aurinkoisena, mutta tuulisena maaliskuun viikonloppuna. Osallistujia oli kaikkiaan noin 50 henkeä, joista osa tuli paikalle jo perjantaina ja osa osallistui vain lauantaiseen kerhojen väliseen pilkkikisaan ja osa teki kompromissin eli tuli paikalle lauantaina, mutta ei osallistunut pilkkikisaan.

Mt. Everestin matkaajat varustautuivat tuulisuojilla

Kisatoimisto, jossa kalojen ja kalasäilykeiden laskenta tapahtui, oli viime kerrasta poiketen tällä kertaa sisätiloissa Beach pubissa.

Uskotko, että sen silmien välikin oli 3 kg vai valehtelenko lissää?

Kalaa tuli jäälle siihen tahtiin, että kissat ovat olleet tyytyväisiä kisan tuloksiin. Seuraavassa pilkkikilpailujen tulokset sarjoittain:

Juniorit
1. Jarkko Hiitola YCCF/Etelä 1 p

Naiset
1. Pia Eirtola YCCF/Hallitus 11 p
2. Anu Katavisto YCCF/Länsi 6 p
3. Pirkko Timonen YCCF/Etelä 2 p
Miehet
1. Jani Frilander Pikehill MC 7 p
2. Asko Ylönen Pikehill MC 7 p
3. Timo Heino YCCF/Länsi 4 p
Mauri Joutjärvi YCCF/Etelä 4 p
Eero Mononen YCCF/Itä 4 p
Jani Nikulainen Pikehill MC 4 p
Joukkuet
1. YCCF/Hallitus 4 2/3 p
2. Pikehill MC 4 1/3 p
3. YCCF/Itä 1 1/3 p

Paras asu

Tässä sarjassa palkittiin vain voittaja.

(Ja kuvaa Piasta vaatteet päällä kaivataan!!!)
1. Pia Eirtola

Kisan vaativuutta kuvaa se, että osa joutui lepäämään ja keräämään hetken voimia kisan rasituksien jälkeen kisatoimiston lattialla.

Väsyneet pilkkijät

Tällä kertaa mukaan oli kutsuttu Smoton ja muutakin kautta muita kerhoja, joista Kraftwolf MC ja Pikehill MC vastasivat kutsuun. Pikehill MC olikin pilkkikisan tuloksissa vahvoilla, vaikka Kraftwolfinkin kaverit pilkkivät välillä ahkeraan. Talvirieha oli muuten hyvä tilaisuus avata terassikausi.

Kraftwolfin joukkue VeePeellä vahvistettuna

Pieksämäkeläiset ottivat YCCF:n porukan savolaisella ystävällisyydellä vastaan.

Savolainen kuppila

Saunan jälkeen oli vuorossa päivällinen. Ruoka oli vähintään yhtä herkullista kuin viime vuonnakin. Ja meitähän oli paljon, kun tarkemmin laskee.

Herkkua on siinä monenlaista Päivällinen on ... kohta syöty.

Palkintopöytä oli tanakin vuonna runsas.

Kun yksi pöytä ei riitä, otetaan toinen avuksi.

Tässä yhteydessä kiitämme kaikkia palkintoja lahjoittaneita ja tapahtuman muuten mahdollistaneita yrityksiä: Hanx-Suomi, Esutech Oy, Molly’s Irish Pub, Moilasen Leipomo, Moto-Oittinen, SR-Kone, Akku ja varaosa, Taiston Autotarvike, Vexin Autotarvike, Tokmanni, Taloustalo, Autotalo Laakkonen, Suutariliike H.Jokela, Kelloliike T. Lappi, Optikko ja Kello Seppänen, Spar Tahiniemi, Spar Kontiopuisto, SuperSpar, K-market Tahiti, Bestis, If-vakuutus, Sampo, Mielikuva Valokuvaamo, RST Lapit, Ekin muovi, Karjalan Pultti, Varkauden Pultti, Tecalmit Oy, Jartsin Kamat, Lujatalo Oy, Neste Kaakinmäki, Lähivakuutus, Pizzeria Hima ja Hotelli Savonsolmu.

Nyt minä ymmärrän miksi kuvernööriksi ei ole kaikissa kuvermenteissä kauheaa tunkua: tässähän joutuu kaksin käsin tekemään töitä...

No lopettais jo, että voisin antaa tämän kassin.

...ja välillä ihan miettiä, että mitä sitä sitten seuraavaksi käsikirjoituksessa lukikaan.

Onkohan nämä jonkun Yamaha-porukan pirskeet?

Arpajaisten pääpalkintona ollut Hanxin ajopuku meni Eerolle.

Kohta se rupeaa polttelemaan, kun on uusi ajopuku ja tiet sulaa...

Voittajat aloittivat voitonjuhlat heti palkinnot saatuaan.

Minullapa onkin rinkeleitä!

Ja sitten olikin virallinen ohjelmaosuus ohi. Hommat hanskassa ja hanskat pussissa!

Kuvernöörin tähti loistaa ei taivaalla vaan paidassa.

Ja loppuillasta ei olekaan kuin hämäriä kuvia, siis kameralla otettuina(kin).

Lopuksi pitää antaa erityisesti VeePeelle salsapossun kokoiset kiitokset siitä työmäärästä, minkä hän tapahtuman eteen teki. Ja muillekin itä-suomalaisille järjestelyissä mukana olleille isot kiitokset.

Teksti: Esu

Kuvat: Anne, Esu, Mauri, Timppa


Sivua on viimeksi muutettu 31.3.2005.